Górskie miejscowości
Oferty Specjalne
Reklama
Pogoda
Prognoza pogody
Zakopane
Pogoda - ZakopaneMeteovista.pl Zawsze aktualna pogoda

Aktualności

Aktualności RSS

Statystyki
Wszystkich obiektów:5081
Wszystkich opini: 15
Online: 5

Pieniny

Pieniny to nazwa, która w zasadzie odnosi się do największego w pasie skałkowym masywu wapiennego, przeciętego wąskim, bardzo krętym przełomem Dunajca. Jednak w sensie regionalnym jest ona rozciągnięta na cały pas skałkowy w granicach Polski.

Pieniny stanowią wąską strefę o szerokości od 2 do 6 km, oddzielającą Kotlinę Orawsko-Nowotarską od Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Skałki tworzą tu wyraźne pasmo górskie przecięte przełomami Dunajca na trzy człony:

  • •​grzbiet Braniska-Hombarku pomiędzy Dursztynem a Niedzicą, 
  • •właściwe Pieniny (Trzy Korony 982 m) od Czorsztyna po Szczawnicę oraz 
  • •Małe Pieniny (1052 m), ciągnące się na wschód od Dunajca.
Każdy z wymienionych odcinków ma ok. 10 km długości. Pod względem krajobrazowym najbardziej urozmaicona jest część środkowa. Ta atrakcyjność związana jest ze skałkami i głębokimi wcięciami przez dolinę Dunajca.  Wysokość skałek w przełomie waha się między 300-500 m, a dno zwęża się miejscami do zaledwie kilkunastu metrów i jest całkowicie wypełnione przez wody rzeki.

Małe Pieniny, wbrew nazwie, wcale nie są najmniejsze. Wręcz przeciwnie, są najwyższe (Wysokie Skałki 1052 m), ale nie mają tak urozmaiconej rzeźby jak Pieniny właściwe. Cały region, mimo niewielkich rozmiarów, jest bardzo bogaty pod względem geobotanicznym. 

Ze względu na tak ogromne bogactwa środowiska naturalnego, powołano tu Pieniński Park Narodowy. W Małych Pieninach również utworzono obszar ochronny - rezerwat skalny - Wąwóz Homole. Ten mały obszar cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, praktycznie w każdym wieku.

Największą atrakcją cieszą się coroczne spływy Dunajcem.
Godnym polecenia jest Zamek Królewski w Czorsztynie, Zamek Horvathów w Niedzicy, zapora na Dunajcu. Największą jednak atrakcją są same góry - rzecz jasna.