Górskie miejscowości
Oferty Specjalne
Reklama
Pogoda
Prognoza pogody
Zakopane
Pogoda - ZakopaneMeteovista.pl Zawsze aktualna pogoda

Aktualności

Aktualności RSS

Statystyki
Wszystkich obiektów:5081
Wszystkich opini: 15
Online: 4

Gorce

Gorce to pasmo górskie w Beskidach Zachodnich, o długości 50 km, położone miedzy Rabą a Dunajcem. Na północy graniczą z Beskidem Wyspowym, a na południu z Podhalem.

Najwyższym szczytem jest Turbacz (1310 m). Od tego szczytu rozchodzą się w kilku kierunkach ramiona, z których najdłuższe jest wschodnie z Jaworzyną i Gorcem
Na zachód od Turbacza rozciągają się trzy ramiona -Bukowiny, Gorca i Obidowca
Na północ ramiona Turbaczyka i Mostownicy, które łączą się z Kudłoniem

Między wcześniej wymienionymi ramionami rozciągają się długie doliny potoków. Najdłuższą doliną jest dolina Potoku Kamienieckiego, która bierze swój początek pod Turbaczem, a kończy bieg uchodząc do Dunajca powyżej Łącka.
Równolegle do niej biegnie dolina Ochotnicy (pomiędzy Pasmem Lubania a Pasmem Jaworzyny i Gorca).

Gorce są stosunkowo dobrze zalesione. Na halach zachowała się jeszcze gospodarka pasterska. Gorce cieszą się wśród miłośników wędrówek górskich wielką popularnością, mimo że góry te nie należą do wysokich.

Grupa górska Gorców charakteryzuje się wspaniałym krajobrazem. W pogodne dni często można dojrzeć zabudowania oddalonego o ok. 80 km Krakowa, a na południu szczyty Tatr

Na uwagę zasługuje wieś Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna, które ciągną się Doliną Ochotnicy aż 25 km. Osobliwości Gorców zostały objęte Gorczańskim Parkiem Narodowym.